Norsko 2010 a kousek Švédska...

NP Junkerdal NP Abisko Lofoty Severní Fjordy NP Jotunheimen
ÚVOD

Kongeriket Norge (Norské království), země plná fjordů, hor, ryb, typických dřevěných domků a také, k radosti Norů, země bohatá na ropu a zemní plyn. Těžba roby a zemního plynu je zdrojem 30% HDP. Vedle toho tvoří zásadní položku norského hospodářství rybolov a těžba dřeva. Přírodní bohatsví, hlavně díky černému zlatu, dělá z Norska jednu z nejbohatších zemí světa. Zároveň díky specifíckému sociálnímu systému celého Skandinávského poloostrova se o Norsku tvrdí, že se v této zemi žije lidem na světě nejlépe, hlavně pak ženám.

Nicméně ani v Norsku není vše růžové:-). Jedna z možných nevýhod Norska je, že je "srážkově bohaté", hlavně pak na podzim (brrr, to bych tam být nechtěla). A v zimě je na většině území pořád tma (kromě toho, že je i dost zima).

Co láká návštěvníky v Norsku nejvíce, je samozřejmě jedinečná norská příroda. A ta je opravdu krásná. A protože Norové sami v přírodě rádi tráví čas, tak v zemi nejsou žádná omezení typická pro zbytek evropských zemí (táboření, pohyb ve volném terénu, apod.). Na území Norska se nachází 31 Národních parků + dalších 7 parků je na Špicberkách.

Na tuto cestu jsme vyrazili z Prahy ve čtyřech a páteho přibrali v Göteborgu. Autíčko bylo nacpané k prasknutí, cestu až na problémy v závěru zvládlo dobře. V Junkerdalu jsme trochu zmokli, zato právě tato oblast byla nejopuštěnější a nejdivočivější. V Abisku jsme přešli tři údolí a Laponskou bránu si domysleli v mracích. Na Lofotách jsme si už užívali sluníčka a trochu protáhli svaly na lofotské žule. No a pak jsme přejeli pár fjordů, zhlédli Trollí zdi a žebříky. Na závěr jsme vystoupali na druhou nejvyšší norskou horu a úplně nakonec šťastně dojeli zase do Prahy. I když ta cesta domů, byla ještě zajímavá:-). Více v příslušných kapitolách.

Pozor, trollové!Pozn. autora: barnet = švédsky dítě


Foto: všichni (Irča, Michal, Jirka, Marcela a Pavel)


F O T O G A L E R I E


> > VPŘED >>